Чому важливо знати про ВІЛ?

16 листопада 2023

Близько 38 млн людей в усьому світі живуть з ВІЛ-інфекцією. В середньому 1,7 млн. нових випадків ВІЛ-інфікування відбувається кожен рік і близько 6000 кожен день. Україна має найвищий показник поширення ВІЛ-інфікування в Східній Європі та Центральній Азії.

ВІЛ може інфікуватися людина будь-якого віку, раси, етнічної належності, соціально-економічної групи та сексуальної орієнтації, якщо вона не використовує засоби захисту під час статевих контактів чи користується спільними голками і/чи шприцами.

ВІЛ-інфекція – це хронічне захворювання, що виникає внаслідок потрапляння в організм вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ). За відсутності спеціального лікування ВІЛ поступово руйнує імунний захист організму і спричиняє розвиток синдрому набутого імунодефіциту (СНІД), що призводить до виникнення різноманітних інфекцій та смертельних захворювань.

  • Характерних симптомів лише для ВІЛ-інфекції не існує.

Людина може багато років не знати про свій ВІЛ-позитивний статус і продовжувати ризикувати власним здоров’ям та здоров’ям свого статевого партнера. Єдиний спосіб дізнатися про свій ВІЛ-статус – це здати тест на ВІЛ. Особливо рекомендовано пройти тестування на ВІЛ-інфекцію за наявності таких захворювань: інфекції, що передаються статевим шляхом, гепатит B/C, туберкульоз, немотивована тривала діарея, важкі бактеріальні інфекції, злоякісні новоутворення тощо.

  • Тестування на ВІЛ в Україні є добровільним, безкоштовним, конфіденційним, а за бажанням – анонімним.

Здати тест на ВІЛ можна у свого сімейного лікаря, педіатра чи терапевта у кабінетах «Довіри», кабінетах інфекційних захворювань поліклініки або консультаційно-діагностичного центру, Центрах профілактики та боротьби зі СНІДом, представництвах профільних громадських організацій в мобільних амбулаторіях або провести самотестування.

З метою запобігання поширенню ВІЛ-інфекції рекомендується вживати заходів щодо заохочення працівників до самостійного проходження тестування на ВІЛ. Профілактичні дії на робочому місці допомагають знизити рівень стигматизації та створити сприятливе виробниче середовище. В свою чергу, це впливає на збільшення числа звернень за послугами з діагностики, лікування та підтримки, а також на зменшення рівня поширення ВІЛ та ТБ.