До уваги роботодавців! Інспектори з питань праці надають роз’яснення щодо різниці між дистанційною або надомною роботами

26 жовтня 2021

Для того, щоб не припиняти роботу в умовах пандемії COVID-19, роботодавці можуть переводити працівників на віддалені форми роботи: дистанційну або надомну.

Інспектори управління з питань праці Головного управління Держпраці у Харківській області надають роз’яснення, чим ці форми відрізняються між собою і як правильно оформити дистанційного працівника.

з/п

Критерії Дистанційна робота Надомна робота

1

Місце виконання роботи

працівник працює у будь-якому місці за власним вибором; водночас має бути на зв’язку з роботодавцем за допомогою інформаційно-комунікаційних технологій

працівник працює за місцем проживання або в інших визначених ним місцях поза приміщеннями роботодавця; закріплена робоча зона або технічні засоби, наприклад інструменти, приладдя для виробництва продукції, надання послуг або іншої роботи; працівник «прив’язаний» до вказаної в трудовому договорі адреси й може змінити її лише з дозволу роботодавця

 

2 Режим роботи

правила внутрішнього трудового розпорядку не поширюються; розподіляється робочий час на власний розсуд — можно працювати хоч рано вранці, хоч пізно ввечері

працівник зазвичай додержується загального режиму роботи підприємства

3 Тривалість робочого часу однакові норми тривалості робочого часу для обох видів роботи:

нормальна тривалість — до 40 годин на тиждень або скорочена (для певних категорій працівників) — до 24 або 36 годин на тиждень

 

Зазначаємо, щ дистанційному працівнику гарантується період вільного часу для відпочинку й харчування — період відключення. У цей час працівник може не відповідати на повідомлення чи телефонні дзвінки роботодавця.

Увага! Працюючи дистанційно, людина самостійно відповідає за додержання безпечних і нешкідливих умов праці на робочому місці. Проте ви маєте проводити інструктаж (дистанційно або очно) щодо безпечного використання обладнання та засобів, рекомендованих або наданих вами.

Яка робота може виконуватися дистанційно?

Законодавство не визначає переліку робіт, які можуть виконуватися дистанційно. Роботодавець самостійно вирішує, чи може робота виконуватися поза межами підприємства.

Наприклад, якщо це продаж товарів у магазині або виробництво на заводі — працівники можуть працювати виключно на території підприємства.

Однак якщо це адміністративна робота, яку цілком припустимо виконати поза приміщень роботодавця, ви можете перевести працівника на дистанційну форму роботи.

Окрім цього, за можливості й наявності ресурсів закон дозволяє переводити на дистанційну роботу:

  • вагітних жінок;
  • працівників, які мають дитину віком до трьох років або доглядають за дитиною до шести років (за медичними показаннями);
  • працівників, які мають двох або більше дітей віком до 15 років або дитину з інвалідністю;
  • батьків або опікунів дитини або особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи;
  • працівників, щодо яких на робочому місці були вчинені дії з ознаками дискримінації — тимчасово на два місяці.

Як оформити дистанційного працівника?

Новоприйняті працівники можуть працювати дистанційно після укладення трудового договору про дистанційну роботу в письмовій формі.

Якщо ви запроваджуєте тимчасовий дистанційний режим роботи для працівників, що вже працюють, наприклад на час епідемії/пандемії, закон дозволяє зробити це за допомогою наказу (розпорядження).

Також цей виняток поширюється на час:

  • самоізоляції працівника у випадках, встановлених законодавством;
  • загрози збройної агресії;
  • надзвичайної ситуації техногенного, природного чи іншого характеру.

Ви маєте ознайомити працівника з наказом упродовж двох днів із дня ухвалення, але до запровадження дистанційної роботи.

Перевести працівника на дистанційну роботу можна лише за його згодою. Переведення з вашої ініціативи вважатиметься зміною істотних умов роботи, про що працівників необхідно попереджати за два місяці.