Харківський окружний адміністративний суд визнав законною постанову Головного управління Держпраці у Харківській області про накладення штрафу

16 жовтня 2020

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 13.10.2020 року у задоволенні адміністративного позову Фермерського господарства «Еліта – Рекорд» щодо визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу у розмірі 472 тис. 300 грн. відмовлено у повному обсязі.

В травні 2020 року на адресу Головного управління Держпраці у Харківській області надійшов лист від слідчого управління Головного управління Національної поліції в Харківській області у якому було зазначено, що власники ФГ «Еліта – Рекорд» здійснюють вербування, переміщення осіб з метою примусової праці, використовують працю осіб без оформлення трудових відносин.

Посадовими особами Головного управління Держпраці у Харківській області невідкладно було призначено та проведено захід державного контрою у формі інспекційного відвідування в ході якого було встановлено та зафіксовано працівників. Особи були опитані та зазначили, що здійснюють діяльність в інтересах ФГ «Еліта – Рекорд». В ході інспекційного відвідування була присутня голова Фермерського господарства, яка підтвердила, що зазначені особи перебувають та працюють на ФГ «Еліта – Рекорд».

Для того, щоб переконатися у тому, що правові норми ч.3 ст. 24 КЗпП України суб’єктом господарювання суворо дотримуються, уповноваженими посадовими особами Управління Держпраці було складено вимогу, відповідно до якої суб’єкта господарювання було зобов’язано надати пояснення та документи щодо підстав виконання робіт зазначеними особами на час інспекційного відвідування в інтересах підприємства. Зазначена вимога була отримана головою Фермерського господарства, проте у визначений у ній строк документи підприємством надані не були.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що з системного аналізу приписів ч.3 ст. 24 КЗпП України встановлюється, що  для допущення до роботи працівника, роботодавцю необхідно дотримуватися низки умов щодо оформлення трудового договору, а саме: укладення трудового договору, що фіксується оформленням наказу чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу; повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Суд зазначив, що оскільки позивачем не було надано як під час інспекційного відвідування так і під час розгляду справи доказів належного оформлення трудових  відносин (ані наказів, ані трудових договорів, ані повідомлень про прийняття працівників на роботу) між ФГ «Еліта – Рекорд»  та десятьма  працівниками, які виконували роботу (скотаря, різноробочого, сторожа, тракториста, пастуха, доярки) в інтересах ФГ «Еліта – Рекорд», а факт допуску до роботи без належного оформлення трудових відносин відповідачем був зафіксований в ході інспекційного відвідування та підтверджений в ході судового розгляду справи належними, допустимими та достовірними доказами,  то у даному конкретному випадку з боку ФГ «Еліта – Рекорд» має місце порушення приписів ч.3 ст.24 КЗпП України.

Таким чином, дослідивши усі юридично значущі обставини по справі, суд дійшов висновків про те, що у даному випадку відповідач належними доказами довів правомірність дій та винесеної   Управлінням Держпраці постанови про накладення штрафу за абз.2 ч.2 ст.265 КЗпП України за порушення  ФГ «Еліта – Рекорд»  ч.3 ст.24 КЗпП України у відношенні десяти працівників.

Отже, суб’єкту господарювання доведеться сплатити штраф у розмірі 472 тис.300грн. (чотириста сімдесят дві тисячі триста  грн.)00 коп.