Головним спеціалістом з питань запобігання та виявлення корупції Управління Держпраці проведено навчальний тренінг щодо фінансового контролю та підготовки до електронного декларування у 2021 році

18 січня 2021

18 січня 2021 року для посадових осіб Головного управління Держпраці у Харківській області було проведено в режимі онлайн  навчальний тренінг на тему: «Фінансовий контроль, рекомендації суб’єктам декларування до підготовки чергового етапу електронного декларування у 2021 році та обов’язок окремих суб’єктів декларування подавати повідомлення про суттєві зміни у майновому стані».

На початку заходу головним спеціалістом з питань запобігання та виявлення корупції Олегом Герасименко був наведений приклад корупції, інформацію про який було опубліковано у відкритому джерелі сайту «Резонанс.юа» від 12 січня 2021року з посиланням на повідомлення  ДСР (Департамент стратегічних розслідувань) Національної поліції: «11 січня 2021 року заступника начальника одного із відділів Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці викрили під час отримання ним 8 300 грн неправомірної вигоди. Грошові кошти вилучили на місці.

Заступник начальника одного із відділів Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці організував злочинну схему систематичного вимагання та отримання неправомірної вигоди від підприємців, які надають послуги з проходження курсів з охорони праці. Крім цього, чоловік очолював екзаменаційну комісію за цим напрямком. За гроші він обіцяв безперешкодно приймати іспити, видавати необхідні посвідчення та не перешкоджати господарській діяльності підприємців.

На корупційній схемі посадовець «заробляв» від 5 до 20 тис. грн щомісяця. Сума напряму залежала від кількості виданих посвідчень про проходження курсу з охорони праці.

Наразі слідчі дії тривають, вирішується питання щодо повідомлення посадовцю про підозру за ч. 3 ст. 368 Кримінального кодексу України».

Нагадуємо, що з 01 січня 2021 року розпочався черговий етап електронного декларування в Україні та відповідно до статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» (далі – Закон) особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов’язані щорічно до 1 квітня  подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції  декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Олегом Герасименко було зазначено, що під час заповнення декларацій важливо враховувати зміни, пов’язані із застосуванням оновленого антикорупційного законодавства, а також відмічено, що на сайті Національного агентства з питань запобігання корупції для суб’єктів декларування розміщенні текстові роз’яснення щодо заповнення декларацій, рекомендації щодо роботи з Реєстром, а також інша корисна інформація, яка стане в нагоді при заповненні декларації.

Національне агентство на своєму веб-сайті постійно доповнює та актуалізує інформацію, яка може стати корисною для заповнення та подання декларації.

Посадових осіб Управління Держпраці було проінформовано, що перед початком роботи з Реєстром декларацій потрібно переконатися у наявності необхідної інформації для заповнення декларації, а саме:

 • перевірити адресу електронної поштової скриньки, яка вказана у персональному кабінеті Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування;
 • перевірити термін дії та працездатність електронного цифрового підпису (ЕЦП) для роботи з Реєстром (зберігайте ключ ЕЦП, пароль від нього, а також адресу електронної поштової скриньки, з якою зареєстровані у Реєстрі, та пароль від неї у захищеному місці).

Виконавши запропоновані дії, Ви завчасно підготуєтесь до чергового етапу декларування, чим полегшите собі роботу з Реєстром.

Особи, уповноважені на виконання функцій держави, які припиняють діяльність, пов’язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Особи, які припинили діяльність, пов’язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зобов’язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Особа, яка претендує на зайняття посади пов’язаної з виконанням функцій держави, до призначення або обрання на відповідну посаду, подає в установленому цим Законом порядку декларацію особи, за минулий рік.

Особливості декларування:

-упродовж семи днів після подання декларації суб’єкт декларування має право подати виправлену декларацію, але не більше трьох разів;

у разі виявлення суб’єктом декларування у поданій декларації недостовірних відомостей після семиденного строку суб’єкт декларування може звернутись до НАЗК через персональний електронний кабінет, деталізовано описати виявлені неточності або помилки. Вказана інформація буде врахована НАЗК у разі проведення повної перевірки декларації відповідного суб’єкта декларування;

– у разі притягнення суб’єкта декларування до відповідальності за неподання, несвоєчасне подання декларації або в разі виявлення у ній недостовірних відомостей суб’єкт декларування зобов’язаний подати відповідну декларацію з достовірними відомостями;

-за декларування недостовірної інформації (статтею 366-2 Кримінального кодексу України) та за неподання суб’єктом декларування декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (стаття 366-3 Кримінального кодексу України) передбачена кримінальна відповідальність, а за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування передбачена адміністративна відповідальність відповідно до статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення;

– завдяки проведеній Національним агентством з питань запобігання корупції модернізації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, персональні дані суб’єкта декларування при збереженні чернетки декларації або створення нової декларації на основі вже поданої не зникають, суб’єкт декларування при авторизації може використовувати різні пристрої з різними кваліфікованими електронними підписами (КЕП), а також передбачена можливість авторизації з використанням Інтегрованої системи електронної ідентифікації ID.GOV.UA.

Подача повідомлення про суттєві зміни у майновому стані

З 30 грудня 2020 року набрали чинності зміни до Закону України «Про запобігання корупції», якими відновлено обов’язок окремих суб’єктів декларування подавати повідомлення про суттєві зміни у майновому стані.

Такі повідомлення необхідно подавати протягом 10 днів з моменту отримання доходу, придбання майна або здійснення видатку на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року (у 2021 році ця сума становить 113,5 тис. грн).

У Реєстрі декларацій забезпечено можливість подати повідомлення про суттєві зміни у майновому стані в електронному вигляді.

Для цього необхідно увійти в свій електронний кабінет у Реєстрі декларацій з використанням кваліфікованого електронного підпису (КЕП) та здійснити такі кроки:

 • обрати «Нове повідомлення про суттєві зміни в майновому стані»;
 • ознайомитися з правилами заповнення;
 • перейти до заповнення форми та внести всю необхідну інформацію;
 • натиснути на кнопку «Подати документ».

Інформацію, включену в повідомлення про суттєві зміни у майновому стані, треба буде також відобразити в декларації за відповідний період.

Хто має подавати повідомлення про суттєві зміни у майновому стані?

Повідомлення про суттєві зміни у майновому стані подають суб’єкти декларування, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище, а також які займають посади, пов’язані з високим рівнем корупційних ризиків.

Посади, пов’язані з високим рівнем корупційних ризиків:

 1. посада Керівника Офісу Президента України, його першого заступника та заступника;
 2. посади керівників та заступників керівників структурних підрозділів у складі самостійних структурних підрозділів центрального апарату Національного банку України;
 3. посади керівників та заступників керівників самостійних структурних підрозділів територіальних управлінь Державної судової адміністрації України;
 4. посади керівників державних підприємств, установ, організацій, інших суб’єктів господарювання державної форми власності та їх заступників, призначення яких здійснюється державними органами;
 5. посади державної служби, визначені структурою державних органів, юрисдикція яких поширюється на всю територію України, у разі недоцільності утворення структурних підрозділів;
 6. посади в органах місцевого самоврядування:
 • перших заступників, заступників міських (міст обласного, республіканського в Автономній Республіці Крим, районного значення) голів, заступників сільських, селищних голів;
 • заступників голів районних, районних в містах рад;
 • секретарів міських (міст обласного, республіканського в Автономній Республіці Крим, районного значення), сільських, селищних рад;
 • керуючих справами виконавчих комітетів міських (міст – обласних центрів та міста Сімферополя, міст обласного, республіканського в Автономній Республіці Крим значення) рад;
 • голів постійних комісій з питань бюджету обласних, Київської та Севастопольської міських рад (у разі коли вони працюють у раді на постійній основі).

Інші суб’єкти декларування повідомлення про суттєві зміни у майновому стані не подають.

Увага! Відповіді на питання щодо подання повідомлень про суттєві зміни у майновому стані можна отримати, зателефонувавши до Контакт-центру НАЗК за тел. +38(044)200–06–94 (консультації надаються в робочі дні з понеділка по п’ятницю з 9:00 до 18:00); звернувшись до головного спеціаліста з питань запобігання та виявлення корупції Головного управління Держпраці у Харківській області; ознайомитись з роз’ясненнями у базі знань НАЗК.

Для отримання технічної допомоги щодо роботи з Реєстром декларацій необхідно звернутися за адресою: support@nazk.gov.ua або заповнити форму зворотнього зв’язку на веб-сайті НАЗК.